Latvijā Uzvaras parks atkal mirdz un ir pieejams cilvēkiem (+ VIDEO) 11

 
iAuto | 20.novembris 2023 10:15

Uzvaras parks Rīgā atguvis savu vēsturisko nozīmi un atklāts pastaigai un atpūtai tā apmeklētājiem.

Ieskats vēsturē liecina, ka pēc Latvijas brīvības cīņu beigām parku pārdēvēja par Uzvaras laukumu, par godu uzvarai pār bermontiešiem jeb krievu un vācu karavīru apvienoto armiju zem cariskās Krievijas zīmotnēm. 1930. gadā uzsākti laukuma labiekārtošanas darbi, nosusināta atlikusī purvainā teritorija. Šajā laikā laukumā notika militāras parādes, bet 1938. gadā IX Vispārējie latviešu Dziesmu svētki. Šo svētku vajadzībām pēc arhitekta Aleksandra Birznieka projekta uzcēla estrādi.

Uzvaras laukuma izbūves projekts

Pēc autoritārisma nostiprināšanās Latvijā Kārlis Ulmanis plānoja, ka šajā parkā tiks izveidots monumentāls stadions, kas simbolizētu valsts varenību un savos apmēros (25 000 sēdvietu) būtu pielīdzināms Berlīnes Olimpiskajam stadionam, kurā norisinājās 1936. gada vasaras olimpiskās spēles.

Atklātā konkursā uzvarēja arhitektu Frīdriha Skujiņa un Georga Dauges projekts, kas paredzēja laukumā uzbūvēt vairākus desmitus metru platu Uzvaras aleju ar sešdesmit metrus augstu Uzvaras torni galā. Torņa virsotnē svinīgo procesiju laikā iedegtu Uzvaras uguni, bet pakājē būtu svētnīca tautas varoņu piemiņai. Uzvaras alejas labajā pusē bija plānots uzbūvēt svētku laukumu parādēm un masu pasākumiem ar tribīnēm un pastāvīgu Dziesmu svētku estrādi (apmēram tagadējās viesnīcas Bellevue Park Hotel Riga vietā).

Vēl bija ieplānots velodroms, sporta halle ar ietilpību 10 000 cilvēkiem, kā arī osta Āgenskalna līcī. Celtniecībai bija savākti tautas ziedojumi 3 miljonu latu apmērā un sākti darbi pie parka iekārtošanas, taču Otrais pasaules karš pārtrauca šos vērienīgos plānus.

Pēc Otrā pasaules kara beigām 1946. gada 3. februārī Padomju varas iestādes parkā publiski pakāra septiņus vācu armijas un SS virsniekus. Tas vēsturē iegājis kā pēdējā publiskā nāvessoda izpilde Latvijas teritorijā.

1961. gadā padomju vara parku pārdēvēja par PSKP XXII kongresa parku. Šāds nosaukums tika izvēlēts, jo šajā kongresā Ņikita Hruščovs pasludināja komunisma celtniecību PSRS. 1963. gadā parkā veica parka meliorāciju, tika izrakts dīķis un iesēts zāliens, pārveidota Mārupītes gultne, ar ko uz brīdi apstājās parka iekārtošana.

Uzvaras parks

1980. gadu sākumā parkā nolēma izveidot Padomju Savienības uzvaru Otrajā pasaules karā slavinošu monumentālu ansambli (Piemineklis Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem), kuru atklāja 1985. gadā. Parku atkal pārdēvēja par Uzvaras parku.

Parks arī pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas saglabāja Uzvaras parka nosaukumu. Latvijas Tautas frontes 15. gadadienā 2003. gadā Augstākās padomes deputāti, kuri balsoja par Latvijas neatkarības atgūšanu, parkā iestādīja 138 kokus. Vēlāk parkā izveidoja ar mākslīgo sniegu apgādātu distanču slēpošanas trasi.

Piemineklis Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem kļuva par strīdus objektu starp dažādu politisku uzskatu cilvēkiem. Piemineklis piedzīvoja gan spridzināšanas mēģinājumu, gan apkrāsošanu ar kāškrustiem un saukļiem. Pieprasījumi pieminekli nojaukt un pārtraukt Uzvaras dienas svinēšanu pie tā sevišķi pastiprinājās pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gadā. 20.maijā notika vairāku tūkstošu gājiens ar aicinājumu nojaukt "okupekli", šeit var redzēt tiešraides video. 2022. gada 25. augustā demontēja pieminekļa obelisku.

Pārveide

2023. gada vasarā sākās Uzvaras parka pārveide, ierīkojot aptuveni 0,5 hektārus lielu ūdenstilpi un slēpošanas-skrituļošanas celiņu viena kilometra garumā, iebūvētus batutus, šūpoles un smilšu kasti bērniem, galda tenisa un dambretes galdus, skeitborda trasi un ielu vingrošanas elementus. Projekta izmaksas sasniedza gandrīz 7,7 miljonus eiro. Laukumā starp Slokas ielu un Raņķa dambi sāka būvēt 65 metrus augstu panorāmas ratu.

Uzvaras parkā ir atjaunoti 9 hektāri teritorijas, iestādīti 4000 koku, augu un krūmu, 20 tūkstoši sīpolpuķu. Parkā ierīkota ūdenstilpe ar labiekārtotu krastu un izbūvētiem tiltiņiem; radīts slēpošanas vai skrituļošanas celiņš viena kilometra garumā, kas nekrustojas ar gājēju celiņiem, izveidojot tiltus un tuneļus.

Uzvaras parks 18.11.2023 Foto: iAuto.lv

Foto: iAuto.lv

Foto: iAuto.lv

Foto: iAuto.lv

Foto: iAuto.lv

 
Visi komentāri
 
anonimikis 20.novembris 2023 11:29
1 0 Atbildēt

20.novembrī jūs rakstiet, ka parkā 11.novembrī notiks koncerts 😂😂😂😂

iAuto 20.novembris 2023 12:07
1 0 Atbildēt

Paldies, ir labots!

es 20.novembris 2023 16:49
0 3 Atbildēt

Es tā arī nesapratu, kādu uzvaru tur tagad svinēs? Kāds var pateikt, kādu tautību/-as tur tagad ir jāapdirš?

0pis 20.novembris 2023 17:11
4 0 Atbildēt

Apdirs sevi 😂

iAuto 20.novembris 2023 17:32
4 0 Atbildēt

Par godu Latvijas Atbrīvošanas cīņām, kuras sākās uzreiz pēc Latvijas proklamēšanas 1918.gada 18.novembrī. Tā paša gada decembrī pulkvedis Oskars Kalpaks sāka Rīgā veidot Latvijas bruņotos spēkus, kas aizstāvētu Latvijas jaunizveidoto valdību. Nācās atkāpties līdz pat Liepājai un ar 1919.gada pavasari sākās pretinieku iznīcināšana līdz 1919.gada novembrī tika aizstāvēta Rīga, kur tika sakauta cariskās krievijas armija ar vācijas armijas brīvprātīgajiem ierindā. Pēc tam 2020.gadā tikai padzīta arī padomju krievijas armija no Latgales. Uzvaras parks ir par godu šīm cīņām.

es 20.novembris 2023 19:41
1 2 Atbildēt

Vot šitas gan interesanti sanāk. K.Ulmanis par godu uzvarai ierosina būvēt parku, tai pat laikā, pirms nākamā kara, atdod valsti ar vienu parakstu. Kautkā pretrunīgi, ne tā? 

p.s. Žēl, KNABs tai laikā nebija nodibināts...

650 20.novembris 2023 22:09
0 0 Atbildēt

Parks mirdz, Lohi ņirdz 🤩

Kā tad tu gribēji, vai ka būt atdevis vispār bez paraksta? Tāpēc mēs šon visus Lohus pieminam.Paskat kā svētku rotā tērpusies, mirdzīgi/atmirgusies, tev sejā ieņirdz stārojoši Zaļā, 38 vietās izcaurumoti izlocīti izvarotā, "drošības" lohsēta Kārļa Ulmaņa gatvē.Rīgā,Brīvajā Latvijā! Sveicam 105jā! Jā! Katrs gar to (un pa to) droši braucošais drošais Lohs var justies pilnīgi Droši!

BMW 21.novembris 2023 10:44
1 0 Atbildēt

Tā ir kad skolā neiet, vēsturi nemācās un skatās tikai vatņiku TV propogandas kanālus ar kolorado vaboļu saietiem!

WALA 20.novembris 2023 22:43
2 0 Atbildēt

Kad apaugs ar zāli utml. IMO būs loti sakatīga atputas vieta, tauta ar izskatas ka labprat tur uzturas. Atceros 90tos (ap to laiku kad to CCCP uzvaras fallu tur čaļi provēja uzspridzināt)  - konkrēti skumīga un nolaista vieta ta bija (un tai cauri no Zellu ielas dienu dienas uz darbu gāju).

imzz 22.novembris 2023 13:14
2 0 Atbildēt

Pirms pieminekļa uzbūvēšanas bija labāk. Tur bija kaut kas līdzīgs futbola laukumam, vārti bez tīkla , saprotams, varēja no skolas aiziet futeni uzsist.

Ā, un vēl atceros, tajā stūrī, kas uz Arkādijas parka pusi, bija riņķveida stiepļu žoga sektors lidmodeļu laišanai, tā tipa, kur laidējs centrā un lidekli, kurš lido pa riņķi, tur aiz striķa.

650 22.novembris 2023 23:15
0 0 Atbildēt

Jelgavā kādreiz bija tāds Grebnera parks, reāli zaļa "oāze", pat nolaistajā padomjlaika izskatā.Futbols,dīķa hokejs,pļava, tie paši lidmodeļi.Čigāni augstvērtīgus zirgus ganīja.Kas tur ir "tagad"- nu pareizi, Būvmateriālu veikals! Totāli izpleties, koku vietā tagad pa visu to kvartālu rēgojas kaudzes konteineru termināla cienīgā augstumā.Lohi!

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti1111

Vācijas automobiļu tirgus novembrī – straujš kritums elektromobiļu segmentā 8

Novembrī Eiropas lielākajā automobiļu tirgū iezīmējusies jauna tendence – pircējs met līkumu elektriskās piedziņas transportlīdzekļiem, arvien vairāk pievēršoties lietotām automašīnām. Lasīt vairāk

 

Audi pārtrauc A3 pasūtījumu pieņemšanu 7

Audi kompaktās klases modeli A3 šobrīd vairs nav iespējams pasūtīt nevienā no iepriekš piedāvātajām modifikācijām. Lēmums pieņemts uz nenoteiktu laiku. Lasīt vairāk

 

Francija un Spānija pauž sašutumu par OPEC centieniem COP28 bloķēt fosilā kurināmā izmantošanas samazināšanu 5

Francija un Spānija sestdien pauda sašutumu par naftas ieguvējvalstu karteļa OPEC centieniem ANO klimata sarunās COP28 Dubaijā bloķēt jebkādu fosilā kurināmā pakāpenisku samazināšanu. Lasīt vairāk

 

Peugeot 408 Latvijas Gada auto 2024 finālā izcīna 4. vietu (+ FOTO) 1

Četrpadsmit ekspertu žūrijai balsojot par konkursa Latvijas Gada auto 2024 finālistiem, novatoriskais Peugeot 408 izcīnīja augsto 4. vietu. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti