Nosauc “trīs transporta vaļus” siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai 23

Foto: Ekrānbilde no Google.com/maps

SM | 20.februāris 2020 11:10

Lai klimatneitrālas ekonomikas veicināšana transporta sektorā notiktu iedzīvotājiem iespējami draudzīgā veidā, Satiksmes ministrija (SM) siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju samazināšanu transporta sektorā iecerējusi balstīt uz “trīs transporta vaļiem” - sabiedriskā transporta tīkla, mikromobilitātes un videi draudzīgāka autoparka attīstību.

“Klimata mērķi jāsasniedz iedzīvotājiem iespējami draudzīgā veidā,” tā šodien Ilgtspējīgas attīstības komisijā, prezentējot SM ieceres par plānu 2021.–2030. gadam samazināt SEG emisijas, informēja SM parlamentārais sekretārs un Saeimas deputāts Jānis Butāns. “Mūsu mērķis ir radīt atbilstošus apstākļus, kas veicinātu iedzīvotāju paradumu maiņu un arī atstātu pozitīvu ietekmi uz tādiem aspektiem, kā tīrāks gaiss pilsētās un labāka veselība iedzīvotājiem. Tādā veidā “trīs transporta vaļi” rada nosacījumus iedzīvotāju paradumu maiņai,” skaidro Butāns.

Pirmkārt, nozīmīgākais punkts ir sabiedriskā transporta tīkla attīstība, uzsvaru liekot uz pārvadājumiem pa dzelzceļu, tostarp iekļaujot arī tādas aktivitātes kā peronu izbūve, jaunu vilcienu iegāde, stāvparku izveide un citi pasākumi. Otrkārt, attīstot veloceļus, plānots veicināt mikromobilitāti jeb cilvēku vēlmi pārvietoties ar kājām un velosipēdu.

“Abi galvenie punkti ir orientēti uz konkrētiem transporta infrastruktūras uzlabojumiem sabiedriskā transporta un velosatiksmes jomā, pie kuriem ministrija jau strādā. Tāpēc arī “trīs transporta vaļu” būtība ir, nevis radīt iedzīvotājiem finansiālu slogu, bet tieši pretēji – valsts un pašvaldību pusē radīt tādus risinājumus, kas iedzīvotājiem būtu ērti un līdz ar to motivējoši,” skaidro Butāns. 

Treškārt, atbalstāma ir videi draudzīgāka autotransporta izvēle. Būtu nepieciešams samazināt akcīzes nodokli dabasgāzei 50% apmērā, tādējādi veicinot satiksmē, īpaši autobusu satiksmē un komerctransporta pārvadājumos, izmantot transportlīdzekļus ar saspiesto dabasgāzi (CNG). “Lai gan dabasgāze jeb tā sauktā autogāze nav klimatneitrāla degviela, tā tomēr izdala par 25% mazāk CO2 nekā dīzeļdegviela,” stāsta Butāns. “Savukārt, elektromobilitātes attīstība valstī tiek veicināta ar bonusiem elektrisko automašīnu lietotājiem, kam nav jāmaksā transportlīdzekļu ekspluatācijas nodoklis, reģistrācija un speciālas nozīmes numura zīme ir bez maksas, var braukt pa sabiedriskā transporta joslām, vairākās stāvvietās Rīgas un Liepājas centrā var novietot bez maksas un tiek subsidēts tarifs nacionālajā uzlādes tīklā.”

Transporta sektors ir viens no galvenajiem SEG emisiju avotiem, veidojot 28,5% no kopējā apjoma. Virs transporta ir tikai enerģētika – ar 35,4% SEG emisijām. Ievērojams apjoms SEG emisiju ir arī lauksaimniecībā - 24,6%. Rūpnieciskie procesi un produktu izmantošana dod tikai 6,5% un atkritumu apsaimniekošana - 5 %.

 
23 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
Asterix 20.februāris 2020 13:55
8 1 Atbildēt

Džeki ieraudzījuši piķi, kuru var ieraut nāsīs! Tie pensionāri un parastais darba cilvēks viņus neinteresē. Tāpat mūsu klerki pilnīgi nesaprot globālos procesus un no kurienes tai pīlei pleznas dīgst!

janka 20.februāris 2020 11:36
7 0 Atbildēt

lūdzu - sākam ar pietiekami lielu parkingu laukumu izveidi pie dzelzsceļa stacijām.

imzz 20.februāris 2020 18:19
6 0 Atbildēt

Sāk tā kā piegriezties tā demagoģija. Katru dienu pasaulē nāk klāt 220 000 cilvēku. Kamēr kādi 30% cilvēces vadās no principiem "redzi vagīnu ? bāz iekšā! " tikmēr nav nopietni runāt par "cilvēka ietekmes uz dabu" samazināšanu.

Visa ES rada tikai 10% pasaules siltumnīcas gāzu, Latvijas daļa būs mazāk par 1%.

Kāda jēga, ja mēs sevi maksimāli ierobežosim, nostāsimies uz pirkstgaliem un spiegsim falsetā: esam izdarījuši pareizo lietu ! Tas ir priekš kaķiem.

 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Bosch izstrādājis ierīci, kas Covid-19 testa atbildi sniegs jau pēc 2,5 stundām

Kompānija Bosch, kas nodarbojas, tostarp ar autodetaļu izgatavošanu, izstrādājusi ierīci Vivalytic, kas atbildi uz Covid-19 testu sniegs jau pēc 2,5 stundām. Pašlaik rezultātus var uzzināt tikai pēc dienas vai divām. Lasīt vairāk

 

Jaunzēlandē pārdod jocīgu policijas auto (+ FOTO)

Maija sākumā plānotās RM Sotheby`s izsolespiedāvājumā iekļauts jocīgs policijas auto. Neparasts tas ir tādēļ, ka tā garums nesasniedz pat trīs metrus. Lasīt vairāk

 

Volkswagen pagarina piespiedu brīvdienas līdz 10.aprīlim

80 000 Volkswagen rūpnīcās strādājošo darbu varētu atsāk 10.aprīlī. Lasīt vairāk

 

Polijā pārdod 7.sērijas BMW, kas 23 gadus uzglabāts speciālā kapsulā (+ FOTO) 28

Izsolē tiek piedāvāts 1997.gada BMW 740i, kas nobraucis vien 254 km. Pārdevējs apgalvo, ka pasaulē nav neviena to gadu 7.sērijas automobiļa tik labā kārtībā. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti