Pašvaldību reforma - 300 miljoni nepieciešami 800 km vietējo autoceļu atjaunošanai (+ VIDEO) 12

Foto: iAuto.lv

Nozare.lv | 6.novembris 2019 8:26

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) kopā ar sadarbības partneriem identificējusi aptuveni 800 kilometrus valsts reģionālo un vietējo autoceļu, kuru pārbūve un atjaunošana ir prioritāra administratīvi teritoriālās reformas efektīvai īstenošanai, teikts ministrijas izstrādātajā un valdības apstiprinātajā informatīvajā ziņojumā.

Kopumā visu ceļa posmu atjaunošanai nepieciešami aptuveni 300 miljoni eiro.

Informatīvajā ziņojumā VARAM norāda, ka, lai pēc pašvaldību reformas nodrošinātu ilgtspējīgu iedzīvotāju mobilitāti un novadu centru sasniedzamību, tādējādi nodrošinot gan darba vietu, gan pakalpojumu sasniedzamību, ir jāuzlabo transporta infrastruktūras stāvoklis.

Ņemot vēra, ka valsts autoceļu tīkla attīstība ir saistīta ar administratīvo iedalījumu, tad arī turpmākā autoceļu attīstība īstenojama kontekstā ar administratīvi teritoriālo reformu.

Šī gada jūlijā VARAM Finanšu ministrijā iesniegusi aprēķinus par reformas īstenošanai nepieciešamajiem izdevumiem, vienlaikus pieprasot arī finansējumu valsts reģionālo un valsts vietējo autoceļu pārbūvei un atjaunošanai.

Saskaņā ar likumu, vietējie autoceļi ir autoceļi, kas novada administratīvos centrus savieno ar novada pilsētām, ciemiem, citiem valsts autoceļiem, kā arī novada apdzīvotām teritorijām, kurās atrodas pagastu pārvaldes.

Indikatīvajos aprēķinos tika izmantoti valsts reģionālo un valsts vietējo autoceļu posmi, kuri identificēti, izmantojot tādus kritērijus kā autoceļa seguma stāvoklis, vidējā diennakts satiksmes intensitāte, kā arī funkcionālās izmantošanas nozīme saistībā ar nozaru reformām. Tāpat ņemta vērā šī brīža novadu pašvaldību administratīvo centru sasniedzamība ar plānotā novada iespējamo administratīvo centru pēc reformas.

"Izmantojot iepriekš minētos kritērijus, identificēti aptuveni 800 kilometri valsts reģionālo un vietējo autoceļu, kuru pārbūve un atjaunošana ir prioritāra administratīvi teritoriālās reformas īstenošanai," norāda VARAM.

Kopumā šo autoceļu pārbūvei un atjaunošanai nepieciešami aptuveni 300 miljoni eiro, kas, kā norāda ministrija, būtu sabalansējams ar vidēja termiņa valsts budžeta iespējām, ja 2021.gadā šim mērķim tiktu atvēlēti 74,8 miljoni eiro, 2022.gadā - 123,8 miljoni eiro un 2023.gadā - 101,4 miljoni eiro.

Indikatīvais nepieciešamais finansējums noteikts, ievērojot, ka aptuvenās vidējās viena kilometra izmaksas šo ceļu pārbūvei un atjaunošanai ir 375 000 eiro, ņemot vērā "Latvijas Valsts ceļi" sniegto informāciju par izmaksu aprēķiniem.

Ņemot vērā, ka VARAM iesniegtais finansējuma pieprasījums reformas veikšanai ir atbalstīts, izņemot autoceļu atjaunošanai lūgto naudu, VARAM sadarbībā ar Satiksmes ministriju plāno izstrādāt jaunu pieprasījumu 2021.-2023.gadam un iesniegt to atbildīgajām institūcijām 2021.gada valsts budžeta un vidēja termiņa budžeta ietvara 2021., 2022. un 2023.gadam sagatavošanas un izskatīšanas procesā. 

Ja finansējums tiks piešķirts, VARAM sadarbībā ar Satiksmes ministriju, "Latvijas Valsts ceļi", plānošanas reģioniem un Latvijas Pašvaldību savienību sagatavos aktuālu sarakstu ar prioritāri pārbūvējamo un atjaunojamo vietējo autoceļu posmiem. 

Tā kā ieguldījumi ir plānoti valsts īpašumā esošajos autoceļu posmos, plānots, ka finansējuma saņēmējs būsSatiksmes ministrija, paredzot finansējumu jaunā programmā. 

Savukārt "Latvijas Valsts ceļi", saskaņā ar VARAM vadībā sagatavoto aktuālo sarakstu ar prioritāri pārbūvējamo un atjaunojamo autoceļu posmiem, Ministru kabineta noteikumu noteiktajā kārtībā veiks piešķirtā finansējuma administrēšanu, iepirkumu organizēšanu, kā arī būvniecības programmas vadību un būvniecības uzraudzību.

Ministrija skaidro, ka iedzīvotāju aizplūšana no reģioniem ir cieši saistīta ar darba iespējām tajos. Ņemot vērā Rīgas pilsētas nozīmi Latvijas tautsaimniecībā, tā ir būtisks darba devējs jebkurai no Latvijas pašvaldībām un ministrija aplēsusi, ka tikai 38% iedzīvotāju ir darba iespējas savā pašvaldībā un vidēji 33% iedzīvotāju no jebkuras pašvaldības strādā Rīgā.

Vienlaikus ir 33 pašvaldības, kurās ir būtiski augstākas darba iespējas un ikdienas migrācija uz tām, proti, 14 pašvaldībās darba iespējas ir vismaz 50% saviem pašvaldības iedzīvotājiem, bet

19 pašvaldības, lai arī nodrošina darba iespējas 30% līdz 49% saviem pašvaldības iedzīvotājiem, vienlaikus ir būtiski darba devēji arī kaimiņu pašvaldībām.

Līdz ar to būtiska alternatīva emigrācijai no reģioniem var būt laba attīstības centru sasniedzamība reģiona robežās, uzskata VARAM. 

Kā liecina VAS "Latvijas Valsts ceļi" dati, 41,5% valsts vietējo autoceļu ar melno segumu un 50,5% valsts vietējo ceļu ar grants segumu ir sliktā stāvoklī. 

Savukārt valsts reģionālie autoceļi ar melno segumu sliktā stāvoklī ir 39,6% gadījumu, bet valsts reģionālie autoceļi ar grants segumu - 58,9% gadījumu.

Savukārt pēc Latvijas Pašvaldību savienības vērtējuma sliktā stāvoklī ir ap 50% pašvaldību autoceļu.

 
Visi komentāri
 
Vernons 6.novembris 2019 9:28
2 1 Atbildēt

www.google.com/url?sa=t&sour...=1573024889725

Daži atskaites punkti. Tauta aizbrauca. Vai Pūce un viņa amata brāļi neradīs jaunu emigrācijas vilni? Domājam ilgtermiņā, vai tikai šim brīdim?

aigi 6.novembris 2019 10:16
1 0 Atbildēt

Ka tu ar to domā, pārliekot kartē citur robežas un likvidējot deputātu vietas? Kas no ta mainīsies? Esošie pašvaldības darbinieki noteikti būs īstie UK burkānu lasītāji.

Vernons 6.novembris 2019 10:39
1 0 Atbildēt

Biju saistīts ar regulāriem pasažieru pārvadājumiem. Autobusu līnijas ir slēgtas daudzos maršrutos, kā nelietderīgas! Nav jau vairs ko vadāt, visi strādā un dzīvo Rīgā, pārsvarā. Nedēļas nogalē brauc mājās! Biļetes cena autobusā ir nesamērīga ar algu, ko maksā darba devējs. Drīz vajadzēs piemaksāt par dzīvošanu Latvijas pierobežā!!! Kā Norvēģijā piemaksā par dzīvošanu, vai apdzīvošanu teritorijā, kas atrodas aiz Polārā loka.

Stulbs piemērs, vakarā autobuss iebrauc apdzīvotā vietā Lejas ciems, bet no rīta pašiem jātiek līdz šosejai Gulbene - Smiltene!

aigi 6.novembris 2019 13:40
0 0 Atbildēt

Jā, tā ir, bet tavs jautājums bija par Pūces reformu un aizbraukšanu. Tevis pieminētie pārvadājumi šo problēmu nerisina ne pasliktina.

Un es tev varu piekrist, ka iespējams mums bus jāpariet uz līdzīgu modei kā ir Vācijā/ Austrijā un droši vien arī citur, kur tev maksā, ka tu brauc uz darbu no mazpilsētas. šādi varētu risināt problēmu, lai laukos paliek dzīvot, bet brauc uz pilsētām strādāt, jo katrā ciemā tu pa CocaCola vai VW rūpnīcām neuzcelsi.

anonimikis 6.novembris 2019 10:17
1 1 Atbildēt

Lētāk nav pusi to ceļu norakt un ļaut iedzīvotājiem aizplūst no tiem bomzīgajiem reģioniem?

Vernons 6.novembris 2019 11:06
0 0 Atbildēt

Salīdzinājumam Latvija 64000 kv/km

Nīderlande (Holande) 34000 kv/km sauszeme, kopā ar ūdeņiem 44000 kv/km liela. Holadē dzīvo 17 000 000 iedzīvotāju!!! Ceļi visur asfaltēti. Pie kam 40% teritorijas atrodas zemāk par jūras līmeni. Mums ceļi ir vēl jābūvē un esošais jāuztur!

he 6.novembris 2019 13:27
2 0 Atbildēt

ja mums būtu vismaz 10 miljoni iedzīvotāju, tad piekristu. Citādi salīdzinājums ar Nīderlandi tikai norāda, ka mums ir daudz teritorijas, kurām ceļus īpaši nevajag.

Nu gan 6.novembris 2019 10:24
8 1 Atbildēt

Kurās kabatās tad aizplūda ES dotā nauda ceļiem,kā arī mūsu ceļa nodokļi?Visiem viss pie pakaļas!!!

650 6.novembris 2019 12:48
0 0 Atbildēt

Par to arī Stāsts.Tur arī (stipri iespējams) "slēpjas" dažādo no pirmā skata šķietami bezjēdzīgo reformu patiesā jēga.Galvenais jautājums visur viens- vai ir ko pārdalīt un kurš (tagad) būs tas Dalītājs.

Vernons 6.novembris 2019 16:02
2 2 Atbildēt

Valsts politika pati par sevi ir vērsta uz to, lai Jūs aizbrauktu! Ar ko ir noziedzies cilvēks dzīvodams Lejas ciemā, vai Engurē, kuram tur ir vienīgā dzīves vieta un darbs Rīgā? Tā arī tas notiek, Aucē dzīvoju, Jelgavā, vai Rīgā strādāju. Ar to ka trīs stundas dienā pavadu ceļā par bargu naudu, esmu spiests piedomāt, vai nav vērts to Rīgu ar sevi uzpampināt! Rīga ir uzpampusi, pati ar sevi vairs netiek galā! No Rīgas pierīgā nevar izbraukt ne iebraukt. Varēs rīgai apkārt žogu būvēt. Pie iebrauktuves uzraksts Rīgas Valsts ar miljons deviņi simti tūkstošiem iedzīvotāju!

Lai rīdzenieki piemaksā, ka Tu, es vai ikviens no mums dzīvo Dagdā, Zilupē, vai Teiču rezervātā! Valstī ir Premjerministrs Kariņš, kuram ir bijusi sakārtota dzīve Anglijā! Viņam tumša bilde, kas ir Latvija!

Pļurkt 7.novembris 2019 7:40
0 2 Atbildēt

Latvānijā KATRA reforma ir kārtējais "legālais" naudas izzagšanas avots!

Conqueror 8.novembris 2019 3:15
1 0 Atbildēt

šķiet ka pasprucis kārtējais kabinetu klusumā sabīdītais word fails. Var jau skaitīt un pārskaitīt tos ceļus un cik no tiem ir norokami vai otrādi, uzturami vai atjaunojami. Bet šie aprēķini neiet kopā ar cilvēku skaitu. Ar 1 miljonu nodokļu maksātāju čupiņu nav un nebūs iespējams uzturēt un kopt tādu daudzumu kilometrus. Šobrīd liekas, ka jēdzīgāk būtu pēc iespējas vairāk stādīt mežus un mazāk izmantotos ceļus pārklasificēt par meža ceļiem, lai var izvest kokmateriālus.

Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Aicinām Tevi nosūtīt epastu Jūrmalas domei, lai noraidītu ieceri cirst kokus Dubultu stāvlaukumam (+ VIDEO) 17

Jūrmalas pilsētas dome iecerējusi būvprojektu – satiksmes organizācijas uzlabošanu Dubultu prospektā un Z. Meierovica prospektā no Baznīcas ielas līdz Pils ielas laukumam.Lai to realizētu, plāno nocirst 22 kokus. Lasīt vairāk

 

Ugunsdzēsēji prasa 10 miljonus autoparka atjaunošanai, brīdinot par depo slēgšanu 2

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) autoparka atjaunošanai steidzami nepieciešami desmit miljoni eiro, bet nākotnē, nerisinot problēmu, Latvijā nāksies aizvērt vairākus depo, norādīts Iekšlietu ministrijas (IeM) sagatavotajā ziņojumā valdībai. Lasīt vairāk

 

Gluži kā videospēlēs, bet...līdz brīdim (+ VIDEO) 6

Autovadītājs veikli manevrē, kā vējš traucoties garām visiem, taču tikai līdz brīdim, kad veiksme no viņa novēršas. Lasīt vairāk

 

Ļoti melna Ņiva – AvtoVAZ izlaiž Lada 4x4 Black 11

Krievijas autobūves uzņēmums AvtoVAZ gatavo īpašo modeli Lada 4x4 Black, kas tiks izlaists ierobežotā skaitā. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti